Захистимо Україну разом!

Новини / Проект Держбюджету-2019: на потреби війська планується виділити понад 100 мільярдів гривень

Директор Департаменту фінансів Міністерства оборони України полковник Сергій Дяченко:

У проекті Державного бюджету на 2019 рік на потреби Збройних Сил передбачено 101,4 млрд грн (з них 0,8 млрд грн — для Державної спеціальної служби транспорту, яка торік увійшла до складу Міноборони), що майже на 17% більше за фінансовий ресурс, затверджений на 2018 рік. Серед пріоритетів у проекті Держбюджету на 2019 рік: соціальний захист військовослужбовців, оснащення сучасними зразками ОВТ, підготовка військ, належне тилове забезпечення, розвиток інфраструктури. Так, на грошове забезпечення та заробітну плату наступного року планується виділити 55,6 мільярда гривень (збільшено близько на 40% проти 2018 року), на озброєння та військову техніку (закупівлю, модернізацію, проведення НДДКР, капремонт, забезпечення зв’язком) — майже 17 мільярдів, на будівництво (капремонт) військових об’єктів, будівництво (придбання) житла для військовослужбовців — 4,1 мільярда гривень.

 Фінансовий запит Міністерства оборони на 2019 рік був на 12 мільярдів гривень більшим за передбачені у проекті Держбюджету витрати на військо. Проте, під час обговорення проекту головного фінансового документа держави у парламенті видатки на військо можуть збільшити.

З огляду на задавненість чи масштаб тих проблем, які є, через багаторічне фінансування війська за залишковим принципом рівень оборонних витрат ще не один рік не буде достатнім. Дехто і надалі закидає, що значна частина військового бюджету йде на забезпечення життєдіяльності Збройних Сил, утримання особового складу. Але треба нагадати, що люди — це головне. Військо на ринку праці має бути серед лідерів за рівнем привабливості зарплати. Тоді конкуренція на службу до війська зросте ще більше, отже, ми матимемо кращих вояків. Війна на Донбасі триває. Наші солдати, офіцери і далі ризикують своїм здоров’ям і життям, а тому мають отримувати гідне грошове забезпечення. Динаміка зростання військового бюджету за останні роки очевидна. Військо технічно підсилюється, отримує нову, модернізовану техніку. При цьому важливо, що ставка робиться на вітчизняного виробника, тобто ресурси вкладаються у вітчизняну економіку. І це при тому, що уряд активно реформує і медицину, і освіту, у країні ремонтуються автошляхи, фінансуються енергоефективні проекти. Зрозуміло, що не так швидко, як хотілося б, оновлюється, зміцнюється, технологічно розвивається наше військо, але з огляду на реалії ми зробили очевидний прорив. Так оцінюють наш рух й іноземні експерти. За одним із рейтингів, українська армія увійшла до топ-8 найсильніших армій Європи.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», затвердженим Указом Президента України, Кабінету Міністрів України визначено завдання передбачити у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» видатки на збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців не менше ніж на 30% з урахуванням мінімального розміру грошового забезпечення для військовослужбовців рядового складу за контрактом першого року служби — не менше 10 000 гривень. Тобто рішення про суттєве, наголошую, суттєве збільшення грошового утримання військовослужбовців починаючи з 2019 року вже ухвалено. Якщо говорити про військовослужбовців рядового складу за контрактом першого року служби, то воно збільшиться на 38% — з 7200 до 10 000 гривень. Проте це не означає, що підвищення грошового утримання інших категорій військовослужбовців теж становитиме 38%. Найпомітніше зросте грошове утримання військових найбільш дефіцитних спеціальностей, також воно залежатиме від важливості завдань, які вони виконують.

Конкретні розміри грошового забезпечення всіх категорій військовослужбовців будуть визначені після ухвалення Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».

За рішенням керівництва Міноборони можливо підвищення розмірів винагород за безпосередню участь у стримуванні збройної агресії та додаткових винагород за успішне виконання бойового завдання, за безпосередню участь у бойових діях та знищення (захоплення) техніки.

У Державному бюджеті на 2018 рік на виплату військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом ними житла передбачено 500 мільйонів гривень, що дозволяє виплачувати таку компенсацію майже 15 тисячам сімей військовослужбовців.

У проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» на виплату такої компенсації передбачено вже 688,4 мільйона.

Конкретний розмір грошової компенсації визначається щороку наказом Міністерства оборони про бюджетну політику на підставі наявного фінансового ресурсу.

У  проект Держбюджету на 2019 рік жодних обмежень щодо належних військовослужбовцям виплат не внесено, принаймні на сьогодні.

Упродовж 10 місяців поточного року фінансування Збройних Сил було своєчасним та в повному обсязі. Військо нині фінансується дійсно в першу чергу. Фінансовий ресурс, передбачений у Держбюджеті на потреби ЗС, розподілений майже порівну на 12 місяців. І так за всіма статтями видатків: грошове утримання, тилове забезпечення, оплата послуг з ремонту та модернізації техніки тощо. До речі, можу констатувати, що Міністерство оборони цьогоріч уже отримало зі спецфонду 4,2 млрд грн, що становить 98% від річного плану (4,3 млрд грн).

Основні джерела наповнення спеціального фонду — це кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов’язаного з корупцією правопорушення (2,3 млрд грн); власні надходження від господарської діяльності (0,9 млрд грн.); благодійна допомога юридичних та фізичних осіб, гуманітарна та міжнародно-технічна допомога інших країн (1 млрд грн). Отримані кошти спеціального фонду спрямовуються відповідно до затверджених кошторисів, зокрема на утримання та ремонт військової техніки, будівництво та переобладнання казарм під житло для військовослужбовців за контрактом; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; закупівлю медикаментів для санаторно-курортних та медичних закладів та на інші потреби життєдіяльності військових частин, закладів та установ ЗС України.

За останні чотири роки військовий бюджет ЗС України щороку суттєво зростає в порівнянні з попереднім і становить понад 2,5% від ВВП. На озброєння і військову техніку 2017 року було виділено 13,4 мільярда гривень, а це 19,4% від загального обсягу видатків на військо. 2018 року передбачено 18,1 мільярда гривень, що становить 21% від бюджету Міноборони.

31.10.2018 11:39