Як стають офіцерами-танкістами

news-image
Провідним навчальним закладом із підготовки майбутніх командирів танкових підрозділів є Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

Тільки за роки російсько-української війни тут випустили близько трьох сотень офіцерів-танкістів. Серед тих, хто закінчував спеціалізацію «Управління діями танкових військ» і два Герої України — капітан Василь Божок і капітан Валерій Чибінєєв.

Нині у Національній академії на спеціалізації «Управління діями танкових підрозділів» навчається понад 150 курсантів. Серед них і одна жінка — слухач Курсів лідерства Анастасія Малайдах. І хоча охочих серед прекрасної половини людства стати танкістом традиційно небагато, але цього року Академія випустила трьох жінок-офіцерів танкових підрозділів. І всі вони, слід зауважити, були призначені на посади командирів танкових взводів, а не в штаби військових частин чи органи військового управління. Служать у бойових бригадах.

Який рівень підготовки майбутніх офіцерів-танкістів і чим він досягається? Найголовнішими є відгуки з військ і досягнення випускників. Якщо через пів року — рік випускник приймає роту, а через півтора — два обіймає посаду заступника командира батальйону, то це і є найкраща оцінка підготовки випускників.

Для навчання курсантів у Академії є все необхідне: від викладачів із бойовим досвідом, найсучаснішої матеріально-технічної бази і до найбільшого у Європі військового полігона.

Специфіка підготовки фахівців незмінна: починаємо з теорії, а закінчуємо динамічною і зазвичай виснажливою практикою. Навчальні програми формуються виключно на досвіді АТО/ООС. Через це в програмі підготовки було збільшено кількість нічних стрільб. Це, по-перше.

По-друге, впроваджуються новітні вправи згідно з Курсом стрільб 2018 року та тактичні прийоми застосування танків. Зокрема, дії танкістів у складі екіпажів у наступі (обороні), виконання практичних вправ стрільб із озброєння танка способами «вогневі качелі» та «танкова карусель» або з укриття зі зміною вогневої позиції — «штани», ведення вогню у складі екіпажів — «вісімкою», ведення наступального бою — перекатами, хвилею тощо.

Серед іншого збільшено кількість годин на вивчення та практичне застосування технічних засобів розвідки, особливо приладів нічного бачення, впроваджено вивчення теми «Особливості ведення розвідки при боротьбі з незаконними збройними формуваннями та ДРГ противника», запроваджено базове вивчення бойових машин інших родів військ (БМП, БТР, МТ-ЛБ). Це далеко не повний перелік нововведень.

Самі танкісти вивчають за фахом три основні танки — Т-64, Т-64БВ та Т-72, які знаходяться на озброєнні Сухопутних військ. А також — танк Т-80, який є на озброєнні в частинах десантно-штурмових військ.

За рішенням начальника Академії третьокурсники й четвертокурсники по пів року навчаються і тренуються на полігоні. Раніше проводились польові заняття тривалістю по місяцю восени і весною. Нині все робиться для того, аби майбутні офіцери набралися, насамперед, практики під час виконання стрільб, управління підрозділом, водінні бойових машин, ремонті та їх обслуговуванні. Започаткували так звану посилену підготовку випускників. Коли вони пів року до закінчення навчання живуть і навчаються виключно в польових умовах.

Серед нововведень підготовки п’ятиденні тактико-спеціальні заняття. Вони включають здійснення маршу на техніці у визначений район, розташування у районі зосередження, проживання в лісистій місцевості, ведення оборонного бою та наступальні дії, водіння бойової техніки з подоланням різноманітних перешкод, тактичну медицину й інженерну підготовку. А кульмінацією таких занять є «Бій у населеному пункті» у взаємодії з піхотними підрозділами.

Ці тактико-спеціальні заняття були запроваджені лише в минулому році й проводилися з третьокурсниками. А цьогоріч вони заплановані вже з курсантами другого курсу.

Також торік вперше було запроваджено подолання смуги розвідника для особового складу факультету. Тож, і танкісти випробовували свої волю, характер воїна та фізичну витривалість.

За період навчання курсанти наїжджають за важелями не менше 92 кілометрів і додатково 40 годин на динамічних тренажерах. Вони досягають такого рівня водіння, що можуть легко за потреби замінити механіка-водія.

Вправи стрільб із танка обраховуються десятками, зокрема чимало штатним артилерійським пострілом. Кількість часу на вивчення танка Т-72 збільшена з 15 до 32 годин. Курсанти-випускники їздять у навчальний центр «Десна», де мають змогу виконати вправи практичних стрільб і водіння на цьому танку. Як завжди, цього року були проведені стрільби із закритих вогневих позицій на далекі відстані. І це теж із досвіду бойових дій на Сході України. На 10 годин збільшено вивчення «Булатів». 

 

15.09.2020 08:32