Які зміни чекають на військову освіту

news-image
З 2020 року заочне навчання коштом державного бюджету для військовослужбовців буде припинене.

На зміну тривалим 2-3-річним циклам навчання офіцерських кадрів в університеті, які часто не достатньо пов’язані з офіцерською кар’єрою та не забезпечують отримання актуальних знань та умінь на конкретному етапі професійного зростання, вводиться системне оновлення професійних компетентностей відповідно до необхідного рівня військової освіти кожні 3–5 років служби, що передбачене у проєкті «Розвиток системи військової освіти та підготовки військових фахівців».

Оперативно-тактичний та оперативно-стратегічний рівні у військовій освіті скасують. Внесено пропозиції щодо змін законодавства про освіту, якими з 2021-го передбачається введення тактичного, оперативного та стратегічного рівнів, як це впроваджено у країнах-членах НАТО. Для реалізації зазначеної концепції запроваджується система курсів для здобуття відповідного рівня військової освіти.

Реалізовуватимуться три рівні курсів: L-2, L-3, L-4. Якщо перекладати це на мову поки що чинних керівних документів, L-2, L-3 розділить так званий оперативно-тактичний рівень. На L-2 буде вивчатись бригадна тематика, а на L-3 виключно оперативна: навчання слухачів відбуватиметься в об’єднаних, змішаних групах без урахування спеціалізації, оскільки за стандартами НАТО оперативний рівень передбачає ведення об’єднаних, міжвидових операцій і, відповідно, пов’язану з цим специфіку організації освітнього процесу. Відповідно, L-4це стратегічний рівень. Крім суто структурних змін, запроваджуються серйозні змістові зміни, якими передбачено розмежування між оперативним та стратегічним рівнями – тепер основу оперативного рівня становитимуть питання операційного планування та ведення всього спектру об’єднаних операцій, а стратегічного – основи оборонного менеджменту, оборонного планування та прийняття стратегічних рішень у безпековому секторі.

Нині триває другий етап пілотного курсу рівнів L-3, L-4. Перший відбувся влітку 2019 року, коли Національний університет оборони України провів такі курси для офіцерів, які мають освітні ступені «кандидат наук», «доктор філософії» і вище. Крім того, наразі триває пілотний курс рівня L-2 для офіцерів Сухопутних військ.

Ідея полягає в тому, що офіцерам, які вже здобули освітній рівень магістра, немає сенсу повторно отримувати цей освітній ступінь одночасно зі здобуттям оперативного або стратегічного рівня військової освіти. Крім того, отримання другої вищої освіти за кошти державного бюджету суперечить вимогам законодавства. Для офіцерів, які просуваються кар’єрними сходами, запропоновані курси, що забезпечують професійне підвищення кваліфікації. Тобто, офіцер на підставі раніше отриманого ступеня освіти «магістр» здобуває професійну кваліфікацію «професіонал у сфері оборони, офіцер оперативного рівня» або «офіцер стратегічного рівня» як складову повної освітньої кваліфікації. По суті під час навчання реалізується професійний стандарт вищої освіти.

Після Лідерських курсів до магістратури. Тривалість навчання на L-2, L-3 та L-4 на даний час однакова – 6 місяців. Але в перспективі Національний університет оборони планує збільшити терміни до 12 місяців – для оперативного та стратегічного рівнів.

Ті офіцери, які випускаються з вищих військових навчальних закладів тактичного рівня зі ступенем «бакалавр», матимуть змогу після завершення курсу оперативного або стратегічного рівня вступити до магістратури за спеціальностями 253, 254, 256, які ліцензовані та акредитовані. Таких офіцерів наразі багато. І їхня кількість у перспективі збільшуватиметься у зв’язку із серйозними змінами в системі вищої освіти України.

Відпрацьовуємо гнучкий механізм навчання в магістратурі за кошти державного бюджету (переважно в дистанційній або змішаній формі.), Зберігається можливість повторного здобуття офіцерами освітнього ступеня «магістр» за заочною (дистанційною) формою, за їхнім бажанням, за кошти фізичних та юридичних осіб, що не суперечить вимогам законодавства про освіту.

Національний університет оборони України вже розмістив на своєму сайті програми Лідерських курсів, які за структурою, змістом та спрямованістю відповідають рівню сучасних бізнес-шкіл, що займаються викладанням стратегічного менеджменту. Зазначені програми повністю відповідають і рівню програм провідних навчальних закладів країн НАТО.

Також на сайті розміщені Правила прийому, де подані відповіді на найпопулярніші запитання.

Військова академія (м.Одеса) запрошує юнаків та дівчат на навчання!

Розпочни будувати своє успішне майбутнє у вищому військовому навчальному закладі, який має глибокі історичні традиції та більш ніж вікову історію.

http://ns1.vaodesa.mil.gov.ua/ 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 10 тел.: +380 (482) 63-76-60
e-mail: mail@vaodesa.mil.gov.ua

Приймальна комісія тел.: +380 (73) 157-09-01  e-mail: vstup@vaodesa.mil.gov.ua

Відбіркова комісія кафедри військової підготовки офіцерів запасу, тел.: +380 (482) 63-76-60 (додатковий: 4-62)   e-mail: fpoz_vaodessa@ukr.net

08.05.2020 11:20